Náš blogVálečná zóna, aneb území AnnElfwind a Anny-ann

Rodí se člověk dobrý, nebo zlý?

Publikováno 13.06.2013 v 14:00 v kategorii Názory, přečteno: 298x

ArwenUndómiel nám dala nápad, o čem bychom mohly něco napsat. Zde je její komentář, který mne k tomuto článku přivádí:

Včera jsem viděla zajímavou debatu v Community o tom, jestli je člověk v jádru dobrý nebo zlý (jakože ve své prapodstatě, pokud neberem v úvahu vliv kultury a institucí, výchovy atd.). O tom byste mohly něco napsat:) Protože to by mě vážně zajímalo, co si o tom myslíte.

Nápad mne zaujal a i když jsem si původně myslela, že to chvíli bude trvat, než se dokopu to napsat, tu jsem a píšu to. Takže, já osobně si myslím, že člověk ve svém jádru není ani dobrý, ani zlý, ale neutrální a že to jsou právě externí vlivy, které z něj činí buď dobrého, nebo špatného.

A byť by se mohlo zdát, že se rodíme jako neposkvrněné věci dobra, myslím, že tomu tak není, protože i malé mimino dokáže být pěkný ďáblík. A právě proto si myslím, že se rodíme a v jádru jsme neutrální. Navíc, co je vlastně dobro a zlo? Každý se na to může dívat jinak... Co pro tebe je dobro, může pro někoho jiného být zlo a naopak.

Takže kde je vlastně pravda a má dobro a zlo vůbec nějákou definici? Podle mě není ani dobro a ani zlo, jen moc, u které záleží na tom, pro co ji člověk použije. A ano, toto je parafráze toho, co řekl Voldemort v prvním dílu Harryho Pottera.

Proto jsme neutrální až do té doby, kdy něco uděláme. Něco, co má vliv nan ty kolem nás. Protože to může mít buď pozitivní nebo negativní efekt. Záleží ovšem i na tom, s jakým důvodem daný čin konáme. Protože někdy i to, co konáme s úmyslem zlým, může způsobit něco dobrého a naopak.

A teď si dovolím opět odbočit. Protože to stejné je se světlem a temnotou. Docela mě dokáže vytočit, když lidi přirovnávají světlo k dobru a temnotu ke zlu, protože tak to dle mého názoru není. Podle mě jsou světlo a temnota jen další základní elementy, kterých je sedum – oheň, voda, země, vzduch, blesk, světlo a temnota. Potom jsou ještě jejich kombinace, jako plazma, led, písek, přároda, kámen, stín a podobné, ale myslím, že teď už odbočuju opravdu hodně.

Tedy, Arwen, myslím si, že člověk je v jádru neutrální a jsou to právě ty okolní vlivy, které jsem prý neměla zmiňovat, které z nás činí dobré, či zlé, ale myslím si, že začínáme neutrálně. :)

Jsem zvědavá, jestli na toto téma napíše něco taky anna-ann. :) Docela bych byla ráda, kdyby jo, protože by mě docela zajímalo, co si o tom myslí.

~AnnElfwind

Komentáře

Celkem 3 komentáře

 • ArwenUndómiel 19.06.2013 v 18:25 V podstatě s tebou vlastně souhlasím. Asi vážně záleží na výchově a prostředí, kde člověk vyrůstá, možná taky nějaká genetika. Akorát u těch živlů mi přijde, že pokud do nich počítáš i světlo, tak temnota by pak už neměla být obsažena. Protože temnota je prostě jen absence světla. Možná bych ani to světlo tam nezařazovala, protože světlo máme díky Slunci, což obsahuje hořící plyny, takže světlo by se dalo shrnout pod pojem oheň.


 • AnnElfwind 19.06.2013 v 19:31 S tím světlem, pokud se na to díváš takhle, tak máš pravdu, jenže já to myslela ve smyslu fantasy, kde si myslím, že to má logiku. Protože jinak by vlastně světlo bylo ekvivalent dobra a temnota zla, což je něco, co prostě nedokážu překousnou. :)


 • ann 03.10.2016 v 20:34 doprdele to je teda debilismus! o žádný blbý půjčky tady není zájem!


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?© 2011 - 2013 AnnElfwind a Anna-ann